Fotoğraf kursu arayışı içindeki, bir başka deyişle; fotoğrafa sağlam bir temelle ilk adımı atmak isteğindeki katılımcılara yönelik olarak gerçekleşen Çizgelikedi Temel Fotoğraf Bilgileri Eğitimlerimizde,
fotoğraf eğitmenleri Yalçın Çıdamlı ve Arzu Filiz Güngör'ün bu alanda 30 yılı bulan deneyimleriyle oluşturup yürüttükleri,
5 haftada tamamlanan bir program sunuyoruz.


Güncel program başlangıç tarihleri için lütfen buraya , Facebook etkinlik sayfaları için aşağıya tıklayınız.

Hafta içi gündüz: https://www.facebook.com/events/273456183191390/?ti=cl

Hafta içi akşam: https://www.facebook.com/events/209081483007539/?ti=cl

Hafta sonu gündüz: https://www.facebook.com/events/571641069860126/


Kayıtlar için lütfen 0232.2471247 no'lu telefonumuzdan bilgi alınız.
Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi -İZMİR

Temel Fotoğraf Bilgileri Semineri Hakkında
IŞIK İLE YAZMANIN ÖYKÜSÜ

Fransız Bilimler Akademisi tarafından 1839 yılında resmen onaylansa da, fotoğraf insan yaşamıyla çoktan buluşmuştu bile. Görsel dilin temelini oluşturan fotoğrafın seçkin örneklerinin uzayında, 'camera obscura'dan bugüne, bir geziye çıkıyoruz perdemizin yüzeyinde. Seminerimiz boyunca, bu geziyi farklı güzergahlardan birkaç kez yapacağız.

FOTOĞRAFLI YAŞAMIN 'OLMAZSA OLMAZ'LARI
Hem geleneksel, hem sayısal ortamda kullandığımız ana ve yardımcı donanımları, işlevleri ve seçenekleriyle seminerimizin bu bölümünde ele alıyoruz. Böylece; makina gövdelerindeki uzuvlardan, objektiflerin üzerindeki 'esrarengiz' rakamların deşifresinden, filtrelerin neyi süzdüğünden, duyarkatların duyarlılığından, bellek kartının hacminden, vb... sözederken; sahip olduğumuz donanımları etkin kullanmayı öğreniyor ve/veya satın alma seçimlerinin ölçütlerine değin binbir ayrıntıyı, sistematik bir akışla bilgi hazinemize aktarıyoruz.

IŞIK İLE YENİDEN TANIŞMAK
Renk sıcaklığından %18'lik gri kartın referansına, beyaz ayarından dalgasının boyuna, makinalarımızın ışikolcer/pozometre'lerini ve de duygularımızı harekete geçiren gücü; 'foto-graf'In 'ışıkla yazmak' anlamını tanımlayan 'foto'sunu, fotoğrafın ana damarını, yani ışığı bu fasılda ele alıyoruz.

GÖRMEYE ve GÖSTERMEYE DAİR
Kurallar her ne kadar kısıtlayıcı olsa da; fiziksel ve toplumsal bilim çalışmalarıyla ortaya çıkan görsel algı düzeneği bilgilerinin ışığında uygulayabileceğimiz yöntem ve kurallar, görsel tanımlama uğraşımızı kolaylaştırır. Görüntülerin anlam çözümlemesini yapmak, bir başka deyişle 'fotoğrafı okumak' ve de fotoğrafımızı yaparken neyi anlatacağımızı bilmek... Fotoğrafın görsel elemanlarını birbirleriyle ilişkilendirmek... İşte şimdi, görüntüler eşliğinde, karşılıklı tartışmalı böyle bir bölümün eşiğinden içeri giriyoruz.

FOTOĞRAFI ELE GEÇİRMEK:
KARANLIK ODADAN AYDINLIK ODAYA

Görsel algılama yöntem ve kurallarını öğrendik, ana ve yardımcı donanımlarımızın özelliklerini de zaten daha önceden iyice sindirmiştik. Işığı da bilgilerimizin merkezine konuşlandırdık. Peki, elimizle tutacağımız, göstereceğimiz, göndereceğimiz fotoğraf hani nerede? 'Karanlık oda' bilgisi olmadan fotoğrafçılık hep eksiktir.


'Aydınlık oda' olarak tanımlanan sayısal görüntü işleme yöntemleri de, zaten, geleneksel fotoğraf bilgilerine temellenir. Film yıkama işlemlerinden, bilgisayarda uygulayabileceğimiz görüntü dönüştürücü temel müdahalelere değin, sonuna gelmek üzere olduğumuz seminer sürecimizle üretici niteliğimizi perçinliyoruz.


PAYLAŞMAK

Fotoğraflarımızı yakınlarımızla paylaşmak, web sitemizde sunmak, baskıya vermek, onlarla sergi ve/veya sunum hazırlamak için yapacağımız benzer ve farklı işlemleri derleyip topladığımız bu bölümde; saklama/arşivleme ve ortamlararası geçiş konusunda bilgileniyoruz.

 

Eğitmenler Hakkında:

Yalcin Cidamli

 

Yalçın Çıdamlı
Fotoğraf ile ilişkisi 1968'de başlayan Çıdamlı, bugüne dek 7 kişisel sergi açtı, yapıtları ulusal ve uluslararası olmak üzere elliyi aşkın sergide yer aldı; farklı ulusal ve uluslararası kurumların düzenlediği fotoğraf etkinliklerinde seçici kurul üyesi ve danışman olarak bulundu.

İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği - İFOD'un kurucularından olup; 1989 -95 arası Y.K. başkanlığı olmak üzere, 9 yıl yönetim kurulu üyeliği; 1999'da dernek üyeliğinden ayrıldığı güne değin 13 yıl seminer eğitmenliği ve Türkiye Fotoğraf Dernekleri Birliği / Fotoğraf Dernekleri Çalışma Kurulu temsilciliği yaptı.

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü'nde 4 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Halen, aynı zamanda kurucusu olduğu Çizgelikedi'de çalışmalarını sürdürmektedir.
www.yalcincidamli.net

 
Arzu Filiz Gungor  

Arzu F. Güngör
Sanatsal bir ifade olanağı olarak fotoğrafla ilgilenmeye, endüstri mühendisliği öğrencisiyken, 1987'de, İFOD'da -İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği'nde- başladı. İFOD'da yönetim kurullarında 8 yıl ve eğitmen olarak 12 yıl boyunca, Nisan 1999'da istifa ederek ayrılıncaya kadar kesintisiz yer aldı.

1996-98 yıllarında DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.
2002-2006 yılları boyunca Geniş Açı Fotoğraf Sanatı Dergisi'nin İzmir temsilcisi olarak fotoğrafla ilgili yazı ve röportajlar hazırladı.

Fotoğraf çalışmalarıyla yurtiçi ve yurtdışında grup sergilerinde ve çeşitli yayınlarda yer aldı, kişisel sergiler açtı, çeşitli proje sergilerinin yürütücülüğünü yaptı.

Çalışmalarına, kurucusu olduğu Çizgelikedi'de devam etmektedir.

www.arzufilizgungor.com

 


Temel Fotograf Bilgileri eğitimlerimizin katılımcılarına, her marka/model fotograf makinası için geçerli olmak üzere 'Fotoğraf Makinası Kullanım Atölyesi' kişiye özel ve ücretsiz olarak gerçekleştirilir.

Dilerseniz, bu bağlantıdaki form aracılığıyla iletişim bilgilerinizi bize ulaştırarak, güncel programlarımızdan e-bülten yoluyla haberdar olabilirsiniz.

BU EĞİTİME KATILMAK İSTİYORSANIZ, ÖNKAYIT FORMU İÇİN LÜTFEN BURAYA TIKLAYINIZ.

Temel Fotoğraf Bilgileri Seminerimizi tamamladıktan sonraki adım olarak aşağıdaki eğitimlerimize %15 indirimli katılabilirsiniz:

*Temel Fotoğraf Uygulama Atölyesi

*Temel Adobe Photoshop Semineri


SIK SORULAN SORULAR:
SORU: Fotoğrafa başlamak istiyorum, bu günlerde İzmir'deki fotoğraf kurslarını araştırıyorum. Şu anda bir fotoğraf makinam yok, satın almayı planlıyorum ama farklı fiyatlar ve modeller arasında hangisini seçmem gerektiği konusunda kararsız kaldım. Acaba fotoğraf kursu almak için önce makina almam gerekir mi?
YANIT: Hayır, fotoğraf kursu almanız için bir fotoğraf makinanızın olması gerekmiyor. Hatta, henüz bir fotoğraf makinası edinmediyseniz, biz acele etmemenizi öneriyoruz. Temel Fotoğraf Bilgileri seminerimize katıldıktan sonra, fotoğrafla ne yapmak istediğinizi ve beklentilerinizi tanımlayabileceğiniz için; hem fotoğraf makinası, hem objektif, hem de yardımcı donanımlarınız konusunda, daha sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. Seminer sürecinde, fotoğrafa ilişkin teknik/teorik bilgileri ve fotoğraf çekerken verdiğimiz kararların sonuçlarını, projeksiyonla perdeye yansıtarak beraberce izliyor, konuları canlı örneklerle destekleyerek derinlemesine işliyoruz. Dolayısıyla bir fotoğraf makinanızın olmayışı bu fotoğraf eğitiminden verimli olarak yararlanabilmenize bir engel oluşturmaz.

Bu arada, Çizgelikedi, doğru fotoğraf makinası seçimi konusunda ücretsiz danışmanlık hizmeti de sunuyor.

SORU: Yeni bir dijital fotoğraf makinası satın aldım ve şu anda öncelikli olarak onu nasıl kullanacağımı öğrenmeye ihtiyacım var. Açıkçası haftalar sürecek bir fotoğraf kursuna katılmak istediğime emin değilim. Daha çok makina kullanımı ile ilgili sorularım olduğunu düşünüyorum. Bu durumda hangi eğitimi tercih etmeliyim?
YANIT: Makinanızın ayarları ve düğmelerinin ne işe yaradığını kısaca anlatmak mümkün gibi görünse de, yeni fotoğraf makinanızı otomatik modlara mahkûm olmadan, kendi kararlarınızla 'Manuel' ayarlarla kullanabilmeniz için her koşulda bir fotoğraf eğitimine ihtiyaç vardır.

İlk adım olarak Temel Fotoğraf Bilgileri Seminerimiz ile başlamanızı öneririz, hem fotoğrafın temel ilkelerinin, fotoğraf makinaları ve yardımcı donanımların işlevlerinin işlendiği ve hem de kompozisyon ve görsel algılama gibi anlatımla ilgili bölümler içeren bu ilk eğitimi (toplam 5 hafta) tamamlamanızın ardından, kendi fotoğraf makinanızı nasıl kullanacağınız konusunda size özel olarak rehberlik ettiğimiz (öğrencilerimize ücretsiz olarak sunduğumuz) bir hizmet olan Fotoğraf Makinası Kullanım Eğitimi'mizden yararlanabilirsiniz.

SORU: Fotoğraf kursunuz sadece teorik mi? Sahada uygulamalar, çekim gezileri yapmayacak mıyız?
YANIT: Bu ilk 5 derste, hayır, herhangi bir çekim yapmayacaksınız. 'Sahada' uygulama veya çekim diye anılan, zaman zaman 'fotogezi' olarak adlandırılan yaklaşımı, çok sınırlı süredeki bir fotoğraf kursuyla fotoğrafa henüz adım atmakta olan, fotoğraf makinasını yeni yeni tanımakta olan bireyler için verimli, yararlı ve doğru bulmuyoruz. Fotoğrafçının 'saha'sının örneğin kendi odası veya masasının üzeri de olabilirliğini gözönüne aldığınızda, 'saha' adlandırması da ayrıca tartışmaya açıktır.

Çizgelikedi'nin fotoğraf eğitimleri programını tasarlarken, seksenli yıllardan başlayarak dernek, okul, akademi gibi farklı ortamlardan biriktirdiğimiz deneyimlerimiz ışığında, her katılımcının adım adım ilerleyebileceği ve kendi fotoğrafçılığını kendi seçtiği modüllerle, zaman, bütçe, motivasyon... açısından uygun olduğunu hissettiğinde yeni bir atölyeye kaydolarak geliştirebileceği, esnek bir model oluşturduk.

Bu fotoğraf eğitimi modeli içinde, fotoğrafı sağlam bir temelle öğrenmek isteyen yetişkin katılımcılara başlangıç noktası olarak önerdiğimiz eğitim, yaygın deyişle 'fotoğraf kursu' tanımına karşılık gelen, Temel Fotoğraf Bilgileri Seminerimizdir. Bu eğitimin kapsamı, fotoğrafın ABC'sini, evrensel gramerini öğretmektir ve bilinçli olarak, seminer süresince herhangi bir çekim uygulaması YAPILMAMAKTADIR.

Katılımcılar 5 haftalık eğitimi tamamlamalarının ardından, randevu yöntemiyle her bir öğrencimize ayrı ayrı zaman ayırdığımız, kendi fotoğraf makinalarının kullanımıyla ilgili sorularını yanıtladığımız Fotoğraf Makinası Kullanım Eğitimi'ne katılırlar. Sonrasındaki önerimiz, öğrendiklerini önce kontrollü ışık koşullarında iç mekan çekimleriyle sınamaları veya bunu deneyimli eğitmenler eşliğinde programlı bir biçimde yapmak isterlerse de Temel Fotoğraf Uygulama Atölyesi'ne katılmaları olabilir.

Fotoğraf donanımlarına hakimiyet sağlamış, temel ilkelerle ilgili bocalamaları ve soru işaretlerini geride bırakmış katılımcıların, dış çekimlere, yani hem mekânın hem ışık koşullarının değişken olacağı çalışmalara bu aşamadan sonra adım atmaları önerimizdir. Çizgelikedi'de dış mekan çalışması olarak farklı güzergahlarda gerçekleştirdiğimiz, sonrasında da buluşarak seçilmiş çekim sonuçlarını değerlendirdiğimiz bir atölye olan 5500º Kelvin Fotoğraf Atölyesi'ni genellikle 2 ayda bir programlayıp duyuruyoruz.

Fotoğrafçılığınızın yönüne, eğilimlerinize göre, daha sonraki adımlarınız Temel Photoshop Semineri, Belgesel Fotoğrafçılık Atölyesi veya Stüdyo Teknikleri Atölyesi ... olabilir.

Burada yanıtını bulamadığınız sorularınızı cizgelikedi(a)cizgelikedi.com adresine yazabilir, e-posta adresinize programlarımızın gelmesini isterseniz bu adresteki formumuzu doldurabilirsiniz.

 

   
[ANA SAYFAYA DÖN]
Her hakkı Çizgelikedi Görsel Ortamlar Tasarım-Eğitim-Üretim'e aittir. © 2005-2018

Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi +90.232.2471247 - Gürsel Aksel Blv. 43/B-C Güzelyalı-Konak-İzmir

İzmir- fotoğraf kursu - fotoğraf eğitimi - fotoğraf seminerleri - fotoğraf atölyeleri - fotoğraf sanatı - fotoğrafçılık kursu