etiketler: fotoğraf kursu, fotoğraf atölyeleri, fotoğrafçılık kursu, İzmir'de fotoğraf kursları, fotoğrafçılık kursu, fotoğraf seminerleri, fotoğraf eğitimleri, İzmir, Çizgelikedi

Fotoğraf kursu almak için önce fotoğraf makinası almam gerekir mi?

Yeni bir dijital fotoğraf makinası satın aldım ve nasıl kullanacağımı öğrenmeye ihtiyacım var. Bu durumda hangi eğitimi tercih etmeliyim?

Fotoğraf kursunuz sadece teorik mi? Sahada uygulamalar, çekim gezileri yapmayacak mıyız?

Kayıt yaptırmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Çizgelikedi'ye nasıl ulaşabilirim?

Başka şubeniz var mı?

 

SORU: Fotoğrafa başlamak istiyorum, bu günlerde İzmir'deki fotoğraf kurslarını araştırıyorum. şu anda bir fotoğraf makinam yok, satın almayı planlıyorum ama farklı fiyatlar ve modeller arasında hangisini seçmem gerektiği konusunda kararsız kaldım. Acaba fotoğraf kursu almak için önce makina almam gerekir mi?
YANIT: Hayır, fotoğraf kursu almanız için bir fotoğraf makinanızın olması gerekmiyor. Hatta, henüz bir fotoğraf makinası edinmediyseniz, biz acele etmemenizi öneriyoruz. Fotoğrafla ne yapmak istediğinizi ve beklentilerinizi Temel Fotoğraf Bilgileri Seminerimize katıldıktan sonra daha iyi tanımlayabileceğiniz için; hem fotoğraf makinası, hem objektif, hem de yardımcı donanımlarınız konusunda, daha sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. Seminer sürecinde; interaktif bir anlatımla, fotoğrafın teknik temellerini ve fotoğraf çekerken verdiğimiz kararların sonuçlarını projeksiyonla perdeye yansıtarak, konuları canlı örneklerle destekleyerek derinlemesine işliyoruz. Dolayısıyla bir fotoğraf makinanızın olmayışı bu fotoğraf eğitiminden verimli olarak yararlanabilmenize bir engel oluşturmaz.


Bu arada, Çizgelikedi, doğru fotoğraf makinası seçimi konusunda ücretsiz danışmanlık hizmeti de sunuyor.

Sayfanın başına dönmek için lütfen tıklayınız

 

SORU: Yeni bir dijital fotoğraf makinası satın aldım ve şu anda öncelikli olarak onu nasıl kullanacağımı öğrenmeye ihtiyacım var. Açıkçası haftalar sürecek bir fotoğraf kursuna katılmak istediğime emin değilim. Daha çok makina kullanımı ile ilgili sorularım olduğunu düşünüyorum. Bu durumda hangi eğitimi tercih etmeliyim?
YANIT: Makinanızın ayarları ve düğmelerinin ne işe yaradığını kısaca anlatmak mümkün gibi görünse de, yeni fotoğraf makinanızı otomatik modlara mahkum olmadan, kendi kararlarınızla 'manuel' ayarlarla kullanabilmeniz için her koşulda bir fotoğraf eğitimine ihtiyaç vardır.


İlk adım olarak Temel Fotoğraf Bilgileri Seminerimiz ile başlamanızı öneririz, hem fotoğrafın temel ilkelerinin, fotoğraf makinaları ve yardımcı donanımların işlevlerinin işlendiği ve hem de kompozisyon ve görsel algılama gibi anlatımla ilgili bölümler içeren bu ilk eğitimi (toplam 5 hafta) tamamlamanızın ardından, kendi fotoğraf makinanızı nasıl kullanacağınız konusunda size özel olarak rehberlik ettiğimiz (öğrencilerimize ücretsiz olarak sunduğumuz) bir hizmet olan Fotoğraf Makinası Kullanım Eğitimi'mizden yararlanabilirsiniz.

Sayfanın başına dönmek için lütfen tıklayınız

 

SORU: Fotoğraf kursunuz sadece teorik mi? Sahada uygulamalar, çekim gezileri yapmayacak mıyız?
YANIT: Bu ilk 5 derste, hayır, herhangi bir çekim yapmayacaksınız. Bir fotoğraf kursuyla fotoğrafa henüz adım atmakta olan, fotoğraf makinasını yeni yeni tanımakta olan bireyler için, 'sahada' uygulama veya çekim diye anılan, zaman zaman 'fotogezi' olarak adlandırılan yaklaşımı, verimli, yararlı ve doğru bulmuyoruz. Fotoğrafçının 'saha'sının; örneğin, evinin içi veya masasının üzeri de olabileceğini gözönüne aldığımızda, 'saha' adlandırması ayrıca tartışmaya açıktır.

Çizgelikedi'nin fotoğraf eğitimleri programını tasarlarken, seksenli yıllardan başlayarak dernek, okul, akademi gibi farklı ortamlardan biriktirdiğimiz deneyimlerimiz ışığında, her katılımcının adım adım ilerleyebileceği ve kendi fotoğrafçılığını kendi seçtiği modüllerle, zaman, bütçe, motivasyon, vb. açısından uygun olduğunu hissettiğinde yeni bir atölyeye kaydolarak geliştirebileceği, esnek bir model oluşturduk.

Bu fotoğraf eğitimi modeli içinde, fotoğrafı sağlam bir temelle öğrenmek isteyen yetişkin katılımcılara başlangıç noktası olarak önerdiğimiz eğitim, yaygın deyişle 'fotoğraf kursu' tanımına karşılık gelen, Temel Fotoğraf Bilgileri Seminerimizdir. Bu eğitimin kapsamı, fotoğrafın ABC'sini, evrensel gramerini öğretmektir ve bilinçli olarak, seminer süresince herhangi bir çekim uygulaması yapılmamaktadır.

Katılımcılar 5 haftalık eğitimi tamamlamalarının ardından, randevu yöntemiyle her bir öğrencimize ayrı ayrı zaman ayırdığımız, kendi fotoğraf makinalarının kullanımıyla ilgili sorularını yanıtladığımız Fotoğraf Makinası Kullanım Eğitimi'ne katılırlar.

Sonrasındaki önerimiz, öğrendiklerini önce kontrollü ışık koşullarında iç mekan çekimleriyle sınamaları veya bunu deneyimli eğitmenler eşliğinde programlı bir biçimde yapmak isterlerse de Temel Fotoğraf Uygulama Atölyesi'ne katılmalarıdır; fotoğraflarını sayısal(dijital) ortamda üreten/işleyen/paylaşan herkes için de; fotoğraflarının 'aydınlık oda'daki yolculuğuna el yordamıyla değil de, bilgiyle rehberlik edebilmek için Temel Photoshop™ Semineri'mize katılmak ikinci veya üçüncü adım olabilir.


Fotoğraf donanımlarına hakimiyet sağlamış, temel ilkelerle ilgili bocalamaları ve soru işaretlerini geride bırakmış katılımcıların, dış çekimlere, yani hem mekânın hem ışık koşullarının değişken olacağı çalışmalara bu aşamadan sonra adım atmaları önerimizdir. Çizgelikedi'de dış mekan çalışması olarak farklı güzergahlarda gerçekleştirdiğimiz, sonrasında da buluşarak seçilmiş çekim sonuçlarını değerlendirdiğimiz bir atölye olan 5500º Kelvin Fotoğraf Atölyesi'ni genellikle 2 ayda bir programlayıp duyuruyoruz.
Fotoğrafçılığınızın yönüne, eğilimlerinize göre, daha sonraki adımlarınız Belgesel Fotoğrafçılık Atölyesi veya Stüdyo Teknikleri Atölyesi ... olabilir.

Sayfanın başına dönmek için lütfen tıklayınız


SORU: Kayıt yaptırmak için nasıl bir yol izlemeliyim?
YANIT: Çizgelikedi'ye gelerek kayıt formunu doldurur ve nakit ödeme yapabilirsiniz veya internet sitemizdeki kayıt formunu doldurup, ödemeyi de banka kanalıyla (havale, EFT) hesabımıza yatırabilirsiniz.


Kaydın kesinleşmesi, ödemenin, başlangıç tarihinden 2 işgünü öncesine değin yapılması ile geçerlilik kazanır.

Sayfanın başına dönmek için lütfen tıklayınız


SORU: Seminer/atölye fiyatları nedir? Nasıl öğrenebilirim?
YANIT: Eğitimlerimiz farklı türlerde ve düzeylerde olduğundan ve de bunların uygulama biçimlerinin farklılığından dolayı; siz, ilgili seçenekleri içeren internet sitemizdeki iletişim formunu doldurduktan sonra biz sizi telefonla arıyoruz ve bilgilendiriyoruz. Ya da Çizgelikedi'ye gelirseniz; içerik, uygulama ve fiyat hakkında yüzyüze ayrıntılı görüşüyoruz.

Sayfanın başına dönmek için lütfen tıklayınız


SORU: Kaydımı yaptırdığım Atölye/Seminer başlamazsa ne olur?
YANIT: Kaydını yaptırdığınız seminer / atölye başlamazsa, ücret ödediğiniz biçimde geri verilir. Eğer başlangıç tarini ötelenirse, anılan tarihte katılıp katılamayacağınız size sorularak kaydınız yeni tarihe aktarılır.

Sayfanın başına dönmek için lütfen tıklayınız


SORU: İşim gereği çalışma zamanım sabit değil. Bu durumda eğitimlere nasıl katılabilirim?
YANIT: Eğer esnek bir zamanlama içinde eğitimlerimize katılmak isterseniz; bunun en sağlıklı seçeneği, zamanına karşılıklı karar verdiğimiz 'Kişiye Özel Atölyeler'imize kayıt yaptırabilirsiniz. Doğal olarak, bu tür eğitimlerin ücreti, grup olarak uygulanan atölye/seminerlerimize göre daha fazladır.
Konu ile ilgili olarak (232)247 1 247 numaralı telefonumuzdan bilgi alabilirsiniz.

Sayfanın başına dönmek için lütfen tıklayınız

 

SORU: Atölye/seminerlere katılanlara herhangi bir belge veriyor musunuz?
YANIT: Her bir atölye ve seminerin sonunda, Çizgelikedi'ye özgü tasarlanmış ve katılımcının adını içeren bir "katılım belgesi" veriyoruz.

Sayfanın başına dönmek için lütfen tıklayınız

SORU: Çizgelikedi'ye nasıl ulaşabilirim?
YANIT: Çizgelikedi, İzmir/Güzelyalı'da, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Göztepe Stadı, İzmir Üniversitesi, Hava Hastanesi yakınlarındadır. Özel aracın yanısıra, geliş yönüne göre; metro, otobüs, feribot ve vapur kullanarak kısa sürede ulaşılabilir.

İnternet sitemizde yer alan kroki ve harita ile kent içi ulaşım araçlarının hareket bilgilerini içeren iletişim sayfamız size yardımcı olacaktır. (cizgelikedi.com ana sayfamızın üst tarafındaki zarf ikonlu iletişim düğmesine tıklayarak da aynı sayfaya ulaşırsınız).

Metro ile, (Fahrettin Altay İstasyonu, Mithatpaşa çıkışı);
Vapur ile (Göztepe İskelesi);
Feribot ile (Üçkuyular İskelesi);
Otobüs ile (Mithatpaşa Cad. Hava Hastanesi Durağı veya İnönü cad. Göztepe Stadı Durağı).

Ulaşım krokisi için, lütfen tıklayınız.

Sayfanın başına dönmek için lütfen tıklayınız


SORU: Başka şubeniz var mı?
YANIT: İzmir'de veya başka bir kentimizde herhangi bir başka şubemiz yoktur.

Sayfanın başına dönmek için lütfen tıklayınız


Burada yanıtını bulamadığınız sorularınız için; (232)247 1 247 numaralı telefonumuzu arayabilir veya cizgelikedi (a) cizgelikedi.com adresine yazabilirsiniz.


E-posta adresinize güncel programlarımızın gelmesini isterseniz bu adresteki formumuzu doldurabilirsiniz.

[ANA SAYFAYA DÖN]
Her hakkı Çizgelikedi Görsel Ortamlar Tasarım-Eğitim-Üretim'e aittir. © 2005-2018

Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi +90.232.2471247 - Gürsel Aksel Blv. 43/B-C Güzelyalı-Konak-İzmir

İzmir- fotoğraf kursu - fotoğraf eğitimi - fotoğraf seminerleri - fotoğraf atölyeleri - fotoğraf sanatı - danışmanlık - projeler - fotoğrafçılık